By JavidP τη Δευτέρα 16 Μαΐου 2022
Καταχωρήθηκε στο Excel
Απαντήσεις 12
συμπαθεί 0
Προβολές 8K
Ψηφοφορίες 0
Γεια σε οποιονδήποτε
Πρέπει να χρησιμοποιήσω τη συνάρτηση min εκτός από το μηδέν σε πρόσθετη μορφή και να επισημάνω την τιμή, αλλά δεν μπορώ:(
Παρακαλώ βοηθήστε με να λύσω το πρόβλημά μου.
Ευχαριστώ.
Γεια σου,

Ανατρέξτε στο άρθρο για να βρείτε την απάντησή σας: https://www.extendoffice.com/documents/excel/4033-excel-exclude-zero-from-min.html

Σχετικά με το αίτημα - "επισήμανση της τιμής", ποια τιμή θέλετε να επισημάνετε;

Amanda
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
1 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια σου αγαπητή Amanda
Δεξαμενές που διαβάσατε το αίτημά μου και ευχαριστώ πολύ για την ευγενική απάντησή σας
Έχω έναν πίνακα με περισσότερες από 5000 σειρές δεδομένων…
Σε αυτόν τον πίνακα κάθε 7 έως 11 σειρές έχει έναν μοναδικό αριθμό που συγχώνευσε κελιά στη στήλη Α!
Κάθε ανταλλακτικό με 1 αριθμό σειράς που περιέχει δεδομένα πολλών προμηθευτών για ένα είδος που ο καθένας έχει τη δική του τιμή και αυτό που χρειάζομαι είναι να υπάρχει η ημερομηνία μου σε κάθε ενότητα για να ταξινομηθεί στη χαμηλότερη τιμή οποιουδήποτε προμηθευτή πάνω από την ενότητα της σειράς😊
Όπως βλέπετε, έχω 2 αιτήματα:
1: ταξινόμηση δεδομένων σε κάθε τμήμα των δεδομένων μου στην ενότητα τους στη χαμηλότερη τιμή,
2: επισημάνετε τη χαμηλότερη τιμή στην πρώτη σειρά
Έλυσα το δεύτερο αίτημά μου χθες, αλλά δεν βρήκα απάντηση για το πρώτο μου.
Θα είμαι ευγνώμων αν λύσετε το πρόβλημά μου :)
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ανεβάσω εικόνα του τραπεζιού μου:(
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
εδώ είναι η μερική εικόνα του τραπεζιού μου
https://drive.google.com/file/d/1MqdJo_Xa7nilbT8YMZiJIncNfApyuOd7/view?usp=sharing
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια σου,

Ευχαριστώ για την εικόνα, βοηθάει! Ωστόσο, δεν καταλαβαίνουμε τη γλώσσα της εικόνας.

Επομένως, θα μπορούσατε να επισημάνετε εάν κάθε ενότητα που αναφέρατε είναι οι σειρές:
P12:U12; P19:U19; ...
OR
P12: P18; P19: P25; ...
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια σας και ευχαριστώ πολύ και πάλι για την προσοχή σας αγαπητή Amanda.
Πρώτα απ 'όλα, η γλώσσα που χρησιμοποίησα σε αυτόν τον πίνακα είναι ΦΑΡΣΕΣ.
Επιπλέον σχετικά με τη δεύτερη ερώτησή σας,
Αν καταλαβαίνω τι εννοείτε, θέλω να ταξινομήσω όλα τα δεδομένα στην περιοχή D12:AH18 με βάση την ελάχιστη τιμή στο κελί Q12:Q18 που πρέπει να βγαίνει στην κορυφή της σειράς στην ενότητα No.1 και ούτω καθεξής σε άλλες ενότητες όπως το Νο. 2 στην ενότητα Νο. 712 και επίσης χρειάζομαι μετά από αυτήν την ταξινόμηση όταν ο ελάχιστος αριθμός κελιών Q βγαίνει στην κορυφή της ενότητας της σειράς, εμφανίζεται με κίτρινο χρώμα στο φόντο, καθώς και το όνομα του προμηθευτή στο κελί "Ι" το ίδιο κίτρινο φόντο επίσης.
Ελπίζω να εξήγησα σωστά τον σκοπό και το αίτημά μου.
Επίσης, αν χρειαστεί, πείτε μου να δημοσιεύσω περισσότερες φωτογραφίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·

Θέλω να ταξινομήσω όλα τα δεδομένα στην περιοχή D12:AH18 με βάση την ελάχιστη τιμή στο κελί Q12:Q18 που πρέπει να βγαίνει στην κορυφή της σειράς στην ενότητα Νο. 1 και ούτω καθεξής σε άλλες ενότητες, όπως το Νο. 2 στην ενότητα No.712 και επίσης χρειάζομαι μετά από αυτήν την ταξινόμηση όταν ο ελάχιστος αριθμός κελιών Q βγαίνει στην κορυφή της ενότητας της σειράς, εμφανίζεται με κίτρινο χρώμα στο φόντο και το όνομα του προμηθευτή στο κελί "I" δείχνει επίσης το ίδιο κίτρινο φόντο.

Έτσι, για την ενότητα 1, θέλετε να ταξινομήσετε τη σειρά 12-18 με βάση τις τιμές στο Q12:Q18 από το μικρότερο στο μεγαλύτερο.
για την ενότητα 2, ....

Και ο ελάχιστος αριθμός κελιών Q και όνομα προμηθευτή στο κελί "I" βρίσκονται στην ίδια σειρά. Το κατάλαβα καλά;
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια σου αγαπητή Amanda :)
Ακριβώς σωστό:)
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια σου,

Καταλήξαμε σε έναν κώδικα VBA για να σας βοηθήσει να ταξινομήσετε τις σειρές ανά ενότητα, δείτε παρακάτω:
Sub ExtendOffice_Sort()
Dim xExtendRg, xOfficeSRgC As Range
Dim xRg As Range
Dim xRangeAddress As String
Dim xNum, xCSNum, xCENum, xRSNum, xRSNum2, xRENum As Integer
Dim xRCount As Integer
Dim xBol, xBolWS As Boolean
Dim xStr1, xStr2 As String
Dim xWSh As Worksheet
Dim xSortColumn As Integer
On Error Resume Next
Set xExtendRg = Application.InputBox("Please select the range with data to be sorted:", "ExtendOffice - Kutools for Excel", , , , , , 8)
If xExtendRg Is Nothing Then Exit Sub
Set xOfficeSRgC = Application.InputBox("Please select the column with values to be sorted from smallest to largest:", "ExtendOffice - Kutools for Excel", , , , , , 8)
If xOfficeSRgC Is Nothing Then Exit Sub
xNum = Application.InputBox("Please enter a number of rows to be sorted in a section:", "ExtendOffice - Kutools for Excel", , , , , , 1)

Set xRg = xExtendRg

Set xWSh = xRg.Worksheet

xWSh.Activate
xSortColumn = xOfficeSRgC.Column
xRCount = xRg.Rows.Count
xCSNum = xRg.Column
xCENum = xCSNum + xRg.Columns.Count - 1
xRSNum = xRg.Row
xRENum = xRSNum + xRCount - 1
xRSNum2 = xRSNum
xRSNum = (xRSNum + xNum) - 1
xBol = True
xBolWS = Application.ScreenUpdating
Application.ScreenUpdating = False
Do While xBol
xStr1 = xWSh.Cells(xRSNum2, xCSNum).Address & ":" & xWSh.Cells(xRSNum, xCENum).Address
xStr2 = xWSh.Cells(xRSNum2, xSortColumn).Address & ":" & xWSh.Cells(xRSNum, xSortColumn).Address
'Debug.Print xStr1 & " - " & xStr2

xWSh.Sort.SortFields.Clear
xWSh.Sort.SortFields.Add Key:=Range(xStr2) _
, SortOn:=xlSortOnValues, Order:=xlAscending, DataOption:=xlSortNormal
With xWSh.Sort
.SetRange Range(xStr1)
.Header = xlGuess
.MatchCase = False
.Orientation = xlTopToBottom
.SortMethod = xlPinYin
.Apply
End With
xWSh.Sort.SortFields.Clear

If (xRSNum + xNum) >= xRENum Then
If xRSNum = xRENum Then
xBol = False
Else
xRSNum2 = xRSNum + 1
xRSNum = xRENum
End If
Else
xRSNum2 = xRSNum + 1
xRSNum = (xRSNum + xNum)
End If
Loop

Application.ScreenUpdating = xBolWS

End Sub

Και λυπούμαστε που ο παραπάνω κωδικός δεν επισημαίνει τον ελάχιστο αριθμό κελιών Q και το όνομα προμηθευτή στο κελί "I", καθώς εργαζόμασταν πρόσφατα με τα προϊόντα μας.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Amanda
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια και πάλι αγαπητή Amanda :)
Σας ευχαριστώ.
Δοκίμασα τον κωδικό σας και φυσικά λειτουργεί καλά.
τώρα πρέπει να το τρέξω περίπου 712 φορές στο τραπέζι μου και να επιλέγω ένα κομμάτι δεδομένων κάθε φορά
Ελπίζω να έχω λάβει περισσότερο κωδικό για να κάνω το επόμενο αίτημά μου το συντομότερο δυνατό.
Ευχαριστώ και πάλι και καλή τύχη.
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·

τώρα πρέπει να το τρέξω περίπου 712 φορές στο τραπέζι μου και να επιλέγω ένα κομμάτι δεδομένων κάθε φορά

Δεν χρειάζεται να το εκτελέσετε 712 φορές.

Όταν εμφανίζεται ένα παράθυρο διαλόγου που λέει
"Παρακαλώ επιλέξτε το εύρος με δεδομένα προς ταξινόμηση" > απλά επιλέξτε όλα τα δεδομένα που πρέπει να ταξινομηθούν, από την ενότητα 1 έως 712.
"Παρακαλώ επιλέξτε τη στήλη με τιμές που θα ταξινομηθούν από τη μικρότερη στη μεγαλύτερη" > Επιλέξτε τη στήλη Q στην περίπτωσή σας.
"Παρακαλώ εισάγετε έναν αριθμό σειρών για ταξινόμηση σε μια ενότητα:" > Εισαγάγετε "7" στην περίπτωσή σας
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
ΕΝΤΑΞΕΙ. και τι γίνεται αν ορισμένες ενότητες έχουν περισσότερα ή λιγότερα δεδομένα από 7 σειρές;!
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια σου αγαπητή Amanda
Δεξαμενές που διαβάσατε το αίτημά μου και ευχαριστώ πολύ για την ευγενική απάντησή σας
Έχω έναν πίνακα με περισσότερες από 5000 σειρές δεδομένων…
Σε αυτόν τον πίνακα κάθε 7 έως 11 σειρές έχει έναν μοναδικό αριθμό που συγχώνευσε κελιά στη στήλη Α!
Κάθε ανταλλακτικό με 1 αριθμό σειράς που περιέχει δεδομένα πολλών προμηθευτών για ένα είδος που ο καθένας έχει τη δική του τιμή και αυτό που χρειάζομαι είναι να υπάρχει η ημερομηνία μου σε κάθε ενότητα για να ταξινομηθεί στη χαμηλότερη τιμή οποιουδήποτε προμηθευτή πάνω από την ενότητα της σειράς😊
Όπως βλέπετε, έχω 2 αιτήματα:
1: ταξινόμηση δεδομένων σε κάθε τμήμα των δεδομένων μου στην ενότητα τους στη χαμηλότερη τιμή,
2: επισημάνετε τη χαμηλότερη τιμή στην πρώτη σειρά
Έλυσα το δεύτερο αίτημά μου χθες, αλλά δεν βρήκα απάντηση για το πρώτο μου.
Θα είμαι ευγνώμων αν λύσετε το πρόβλημά μου :)
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ανεβάσω εικόνα του τραπεζιού μου:(


Νόμιζα ότι όλο το τμήμα σας έχει τον ίδιο αριθμό σειρών
Αν όχι, τότε….
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Προβολή πλήρους ανάρτησης