Κυριακή, Ιούλιος 26 2020
  0 Απαντήσεις
  2.9K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
[γουλιά]
Καρτέλα Χρώματα.jpg

Γεια σου,

Η παραπάνω εικόνα είναι αυτό που νομίζω ότι πρέπει να φαίνονται τα χρώματα της καρτέλας.

Υπάρχουν πολλά προβλήματα με τα τρέχοντα χρώματα με το OfficeTab.

Πρώτον, πολλά από τα χρώματα δεν αναμιγνύονται καλά με το χρώμα της γραμματοσειράς. Για παράδειγμα, αν επιλέξω σκούρο κόκκινο, τότε το μαύρο χρώμα της γραμματοσειράς είναι μόλις ορατό. Αυτό δεν έχει απολύτως νόημα.

Δεύτερον, τα χρώματα είναι διάσπαρτα και δεν έχουν ένα ενιαίο θέμα.

Τρίτον, όταν επιλέγετε ένα βιβλίο εργασίας αφού του δώσετε ένα χρώμα, τότε είναι δύσκολο να ξεχωρίσετε ποιο βιβλίο εργασίας έχει επιλεγεί επειδή μόνο η γραμματοσειρά γίνεται έντονη σε αντίθεση με το φόντο που αλλάζει επίσης χρώματα.

Έτσι, η πρότασή μου για τυχόν μελλοντικές κυκλοφορίες θα ήταν να δημιουργήσετε 8 αποχρώσεις και στη συνέχεια να τις χωρίσετε σε δύο σετ, ένα μαυρισμένο και ένα λευκό. Με αυτή τη διαμόρφωση, ο χρήστης μπορεί να επιλέξει όλα τα ανοιχτά χρώματα για το φόντο των καρτελών και όταν μια καρτέλα ενεργοποιηθεί τότε αντιστρέφει τα χρώματα αποκτώντας την ίδια απόχρωση αλλά με σκούρο φόντο. Αντίστροφα, μπορείτε να έχετε τις ανενεργές καρτέλες με το σκούρο φόντο και την ενεργή καρτέλα με το ανοιχτό φόντο. Αυτό μπορεί να είναι πιο κατάλληλο για ένα σκούρο χρώμα θέματος Excel.

Και στις δύο περιπτώσεις, το χρώμα της γραμματοσειράς θα είναι μαύρο όταν το φόντο είναι ανοιχτό και λευκό όταν το φόντο είναι σκούρο.

Για τις αποχρώσεις του γκρι χρώματος μπορείτε να προσθέσετε ένα ανοιχτό και σκούρο γκρι.

Και φυσικά το ενεργό φύλλο θα πρέπει να είναι με έντονους χαρακτήρες.

Σημειώστε, για να κάνετε σωστά τα χρώματα, δεν μπορείτε απλώς να δημιουργήσετε 8 αποχρώσεις και στη συνέχεια να αλλάξετε ομοιόμορφα το μαύρο και το λευκό τους, καθώς τα χρώματα δεν είναι ομοιόμορφα από τη φύση τους. Οπότε υπάρχει κάποιο παιχνίδι που απαιτείται.

Επίσης, εάν το πρόβλημα με τα χρώματα που ποικίλλουν από τη μια οθόνη στην άλλη δημιουργεί χρώματα ανομοιόμορφα, τότε γιατί να μην ρίξετε απλώς έναν τροχό χρωμάτων για τη γραμματοσειρά και το φόντο, ώστε ο χρήστης να μπορεί να επιλέξει ό,τι θέλει. Θα βγει και αυτό.

Ωστόσο, για μένα η χρωματική διαμόρφωση που παρουσίασα είναι πολύ λογική. Η τρέχουσα χρωματική σας διαμόρφωση δεν έχει νόημα, καθώς δεν έχω ιδέα πώς έγινε αποδεκτή η εφαρμογή της. Ζητώ συγγνώμη που είμαι ωμά.

Εν κατακλείδι, ελπίζω να αναγνωρίσετε την πρότασή μου και να τη λάβετε υπόψη σας, καθώς θα ήταν προς το συμφέρον σας να κάνετε την αλλαγή.

Σας ευχαριστώ.

Moe.
[/γουλιά]
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.