Τρίτη, 03 Νοέμβριος 2020
  0 Απαντήσεις
  2.8K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Χρειάζομαι βοήθεια για τη χρήση της δυνατότητας Εισαγωγή πολλαπλών εικόνων στο KUTools Plus για Excel. 
Έχω πάνω από 100 εικόνες επιταγών (διάφορων μεγεθών και αναλογιών) που θέλω να εισάγω στα κελιά μιας στήλης σε ένα φύλλο εργασίας του Excel. Ωστόσο, όταν χρησιμοποιώ το βοηθητικό πρόγραμμα ("Εισαγωγή & Εξαγωγή | Εισαγωγή εικόνων"), λαμβάνω ένα μήνυμα λάθους: 
     "Απέτυχε η εισαγωγή 25 εικόνων. Μπορεί το ύψος των εικόνων να είναι μεγαλύτερο
       από 409 σημεία ή το πλάτος των εικόνων είναι μεγαλύτερο από 1342 σημεία."
Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος τι μου λέει αυτό, αλλά υποθέτω ότι σημαίνει ότι οποιαδήποτε εικόνα έχει ύψος πάνω από 409 πόντους ή πλάτος μεγαλύτερο από 1342 πόντους (ή και τα δύο;) δεν μπορεί να εισαχθεί καθόλου.  
Λοιπόν, το δοκίμασα ξανά, αλλά -- αυτή τη φορά -- έκανα τη στήλη πολύ πιο φαρδιά και, στο βοηθητικό πρόγραμμα, έκανα την επιλογή για να ταιριάζει με το "μέγεθος κελιού". Όλες οι εικόνες είχαν το σωστό πλάτος, αλλά όλες ήταν συμπιεσμένες κάθετα, οπότε ήταν πολύ μικρές! Έτσι το έκανα ξανά, αλλά ψηλότερα τα κύτταρα. Αυτή τη φορά, όλες οι εικόνες ταιριάζουν ακριβώς στα κελιά, αλλά εξακολουθούσαν να είναι δυσανάλογες. Η επόμενη επιλογή δεν ήταν πολύ καλύτερη, καθώς απαιτούσε τον καθορισμό τόσο του ύψους όσο και του πλάτους, κάτι που μέχρι τώρα ήξερα ότι θα δημιουργούσε άλλο χάος. Δεν μπορούσα να καταλάβω πώς να το κάνω να περιορίζει μόνο το ύψος ή το πλάτος και να διατηρεί τις ίδιες αναλογίες με το πρωτότυπο.  
Λοιπόν, υπάρχει τρόπος να κάνετε αυτό το βοηθητικό πρόγραμμα να εισάγει πολλές φωτογραφίες αλλά να αλλάζει το μέγεθος καθεμίας, ώστε να διατηρεί τις ίδιες αναλογίες με το πρωτότυπο; (Ας πούμε, μέγεθος 1/2 ή μέγεθος 1/4;)  
Αν όχι, μπορεί κάποιος να μου πει πώς να το πετύχω;
Ευχαριστώ,
Παύλος
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.