Σάββατο, 09 Μάιος 2020
  1 Απαντήσεις
  5.8K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γειά σου. Με ένα μόνο από τα φύλλα εργασίας μου, κάθε φορά που κάνω κλικ σε μία από τις καρτέλες που αναφέρονται στην αριστερή πλευρά της οθόνης, αυτή η καρτέλα πηγαίνει στην κορυφή της λίστας και οι καρτέλες μου στο κάτω μέρος του αρχείου Excel αναδιατάσσονται αυτόματα. Αυτό δεν συμβαίνει με άλλα φύλλα εργασίας του Excel. Σε αυτά τα άλλα φύλλα εργασίας, μπορώ να πλοηγηθώ στη μία ή την άλλη καρτέλα κάνοντας κλικ στη λίστα και όλα παραμένουν με την ίδια σειρά. Αλλά όχι σε αυτό το φύλλο εργασίας του Excel. Θέλω να σταματήσω την αναδιάταξη των καρτελών. Στο στιγμιότυπο οθόνης, για παράδειγμα, θα δείτε τις 6-12 Ιανουαρίου και τις 13-19 Ιανουαρίου να εμφανίζονται στο κάτω μέρος της λίστας, ενώ προηγουμένως αυτές αναφέρονται στην κορυφή. Μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό; Αυτό είναι σε ένα σύστημα Windows 10 με Excel 2007. Προσπάθησα να ανεβάσω ένα στιγμιότυπο οθόνης κάνοντας κλικ στο πλαίσιο Συνημμένα, αλλά δεν φαίνεται να μπορώ.
3 χρόνια πριν
·
#2132
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Αυτό θα μετακινήσει το κρυφό σας φύλλο στο τέλος όλων των ορατών φύλλων:
Sub test ()
    Με Φύλλα ("Φύλλο1")
        .Ορατό = Αληθινό
        Φύλλα("Φύλλο1").Μετακίνηση Μετά:=Φύλλα(Φύλλα.Αριθμός)
        .Ορατό = Λάθος
    Τέλος με
Sub End
Και αυτό θα μετακινήσει το κρυφό σας φύλλο στο τέλος όλων των κρυφών και ορατών φύλλων:
Sub moveHiddenSheet()
Dim ws, x, lastSheet
x = 0
Για ws = Φύλλα εργασίας. Μετρήστε στο 0 Βήμα -1
    x = x + 1
    If Sheets(Worksheets.Count - x).Visible = False Τότε
        Φύλλα(ws).Visible = xlSheetVisible
        lastSheet = Φύλλα(ws).Όνομα
        Έξοδος για
    End If
Επόμενα ws
Με Φύλλα ("Φύλλο1")
    .Ορατό = Αληθινό
    Φύλλα("Φύλλο1").Move After:=Φύλλα(Φύλλα εργασίας.Count) 
    .Ορατό = Λάθος
Τέλος με
Φύλλα(lastSheet).Visible = False
Sub End
  • σελίδα:
  • 1
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.