Σάββατο, Φεβρουάριος 19 2022
  10 Απαντήσεις
  6.8K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει στο πρόβλημά μου.
Έχω ένα αρχείο xlsx με τις ημερομηνίες μορφοποιημένες σε στυλ ΗΠΑ (μ/η/εεεε).
Θα ήθελα να τα μετατρέψω σε μορφή ΕΕΕΕ/ΜΜ/ΗΗ.
Επέλεξα τις ημερομηνίες σε μια στήλη.
Κάντε κλικ στο μενού Kutools ακολουθούμενο από Μορφοποίηση και μετά Εφαρμογή μορφοποίησης ημερομηνίας.
Στην επιλογή μορφοποίησης ημερομηνίας έκανα κλικ στο 2001-03-14 για ΕΕΕΕ-ΜΜ-ΗΗ.
Δεν βλέπω τίποτα στην πλευρά προεπισκόπησης του διαλόγου.
Αν κάνω κλικ στο Apply, το κουμπί είναι γκριζαρισμένο, αλλά δεν έχω τίποτα στην πλευρά της Προεπισκόπησης.
Δείτε το συνημμένο
Έχει κανείς ιδέα γιατί αυτό δεν λειτουργεί;

Οποιεσδήποτε ιδέες;
Πατατάκι
 
2 χρόνια πριν
·
#2476
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Τσέντρικ,

Απλώς ελέγχω τη λειτουργία στον υπολογιστή μου, λειτούργησε καλά. Λοιπόν, πείτε μου την έκδοση του Kutools για Excel που χρησιμοποιείτε. Επίσης, στείλτε μου τις πληροφορίες σχετικά με το λειτουργικό σας σύστημα ( Ποια έκδοση λειτουργικού συστήματος Windows τρέχω;  ), την έκδοση του Excel και τη γλώσσα που χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Amanda
2 χρόνια πριν
·
#2477
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σας,
Χρησιμοποιώ την αγγλική γλώσσα για το λειτουργικό μου σύστημα και όλες τις εφαρμογές.

Kutools για Excel Έκδοση 26.0 με Αδειοδοτημένη ποσότητα 1

από τις Ρυθμίσεις συστήματος:
Τύπος συστήματος Λειτουργικό σύστημα 64-bit, επεξεργαστής που βασίζεται σε x64
Έκδοση 10.0.19043 Κατασκευή 19043
Έκδοση 21Η1
OS Build 19043.1526

από την εφαρμογή επιφάνειας εργασίας Excel:
Microsoft® Excel® για Microsoft 365 MSO (Έκδοση 2201 Build 16.0.14827.20198) 64-bit

Πατατάκι
2 χρόνια πριν
·
#2478
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Τσιπ,

Μπορείτε να ελέγξετε εάν οι ημερομηνίες στη στήλη F έχουν μορφοποίηση κειμένου ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Amanda
2 χρόνια πριν
·
#2479
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Άλλαξα τη στήλη Μορφή σε ΚΕΙΜΕΝΟ και προσπάθησα να εφαρμόσω μορφοποίηση ημερομηνίας.
Εξακολουθώ να μην έχω τις ημερομηνίες για αλλαγή σε ΕΕΕΕ-ΜΜ-ΗΗ.
Μετά την εκτέλεση αυτής της εντολής η Μορφή αλλάζει σε ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.
Έχω δοκιμάσει επίσης όταν η στήλη έχει μορφοποιηθεί ως GENERAL και έχω τα ίδια αποτελέσματα.
Δείτε τα Συνημμένα.
Πατατάκι
2 χρόνια πριν
·
#2480
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Τσιπ,

Είναι εντάξει να επισυνάψετε το αρχείο excel και να μου το στείλετε; Πριν το κάνετε, διαγράψτε τις προσωπικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Amanda
2 χρόνια πριν
·
#2481
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Amanda,
Έχω αφαιρέσει όλα τα προσωπικά δεδομένα, επομένως αυτό το αρχείο περιέχει μόνο τις ημερομηνίες σε μια στήλη.
Αυτό είναι το φύλλο εργασίας που χρησιμοποίησα για να δημιουργήσω τα στιγμιότυπα οθόνης.
Σε ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ σας,
Πατατάκι
2 χρόνια πριν
·
#2482
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Τσιπ,

Μόλις ελέγξαμε τα δεδομένα. Οι ημερομηνίες στο excel σας δεν είναι κατά κάποιο τρόπο τυπικές ημερομηνίες, έτσι ώστε το Excel να μην μπορεί να τις αναγνωρίσει και να τις αντιμετωπίσει ως κείμενο. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο η Μορφοποίηση ημερομηνίας δεν λειτουργεί.

Εδώ είναι η λύση: Πριν Εφαρμόζετε τη Μορφοποίηση ημερομηνίας, μετατρέψτε τις πρώτα σε τυπικές ημερομηνίες. Παρακαλούμε κάντε τα εξής:

1. Επιλέξτε όλες τις ημερομηνίες.
2. Εύρημα Εύρος & Κυψέλες ομάδα κάτω από το Kutools Tab.
3. κλικ Περιεχόμενο και επιλέξτε Μετατροπή σε ημερομηνία.
μετατροπή σε date.png

Μετά από αυτό, θα βρείτε Εφαρμογή μορφοποίησης ημερομηνίας λειτουργεί σωστά.

Amanda
Συνημμένα (1)
2 χρόνια πριν
·
#2483
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Amanda,
Όταν έκανα κλικ στο Περιεχόμενο και, στη συνέχεια, στη Μετατροπή σε Ημερομηνία, τα κελιά άλλαξαν σε ΕΕΕΕ-ΜΜ-ΗΗ όπως ήθελα χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή μορφοποίησης ημερομηνίας. βλέπε συνημμένο.
Οι ημερομηνίες είναι τώρα στη μορφή που χρειάζομαι.

Το αρχικό αρχείο λήφθηκε από μια αμερικανική τοποθεσία ως αρχείο CSV.
Άνοιξα το αρχείο CSV και το αποθήκευσα σε μορφή XLSX πριν προσπαθήσω να εφαρμόσω τη μορφοποίηση ημερομηνίας.
Θα μπορούσε αυτό να έχει προκαλέσει το πρόβλημά μου;
Θα ήθελα απλώς να μάθω για την επόμενη φορά που θα κατεβάσω ξανά αυτό το αρχείο.

Ευχαριστώ,
Πατατάκι
 
2 χρόνια πριν
·
#2484
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Το αρχικό αρχείο λήφθηκε από μια αμερικανική τοποθεσία ως αρχείο CSV.
Άνοιξα το αρχείο CSV και το αποθήκευσα σε μορφή XLSX πριν προσπαθήσω να εφαρμόσω τη μορφοποίηση ημερομηνίας.
Θα μπορούσε αυτό να έχει προκαλέσει το πρόβλημά μου;

Γεια σου Τσιπ,

Ναι, μπορεί να είναι αυτός ο λόγος. Αναρωτιόμασταν ότι μπορεί να λάβετε το αρχείο κάπου αλλά να μην το φτιάξετε μόνοι σας, καθώς η κατάσταση είναι κάπως περίεργη.

Επομένως, την επόμενη φορά που θα κάνετε λήψη παρόμοιων αρχείων στο διαδίκτυο, θυμηθείτε να εφαρμόσετε το Μετατροπή σε ημερομηνία χαρακτηριστικό στις ημερομηνίες :)

Amanda
2 χρόνια πριν
·
#2485
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Amanda,
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
Αυτό το αίτημα μπορεί τώρα να ΚΛΕΙΣΕΙ με επιτυχή έκβαση.
Ευχαριστώ,
Πατατάκι
  • σελίδα:
  • 1
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.