By tobiasax την Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021
Καταχωρήθηκε στο Kutools για Excel
Απαντήσεις 1
συμπαθεί 0
Προβολές 5.5K
Ψηφοφορίες 0
Αντί για σταθερό πλάτος ή ύψος, θα ήταν ωραίο με τις επιλογές μέγιστο πλάτος και μέγιστο ύψος. Φυσικά σε συνδυασμό με την επιλογή διατήρησης της αναλογίας πλάτους/ύψους (που κατά προτίμηση μεταφέρεται στην εικόνα στο αρχείο Excel).
Έτρεξα στην κατάσταση όπου οι εικόνες μου ποικίλλουν πολύ τόσο σε ύψος όσο και σε πλάτος. Έτσι, αν αφήσω να κυριαρχήσει το ύψος, το φύλλο μου μακραίνει πολύ και αν αφήσω να κυβερνήσει το πλάτος, θα φαρδύνει πολύ. Αν είχα την επιλογή να ορίσω μέγιστο ύψος δηλ. 100 και μέγιστο πλάτος 150, το αποτέλεσμα θα ήταν ένας καλός συμβιβασμός.

Παρεμπιπτόντως, ένα άλλο ζήτημα κατά τη χρήση σταθερού πλάτους είναι ότι εάν εισάγω πρώτα μια στήλη εικόνων με ψηλές και στενές εικόνες (ας πούμε H 500 W 200) και στη συνέχεια εισάγω μια άλλη στήλη με εικόνες χαμηλού και ευρείες (π.χ. H 200 W 500), το ύψος της σειράς προσαρμόζεται σύμφωνα με την πιο πρόσφατη εισαγωγή. Έτσι οι υψηλές εικόνες κόβονται. Επομένως, εάν είναι δυνατό να ελέγξετε εάν υπάρχουν άλλες εικόνες στην ίδια σειρά κατά την προσαρμογή του ύψους της σειράς, θα ήταν υπέροχο.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας!

Ευχαριστώ
Γεια σου tobiasax,

Σας ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σας.

Το έχω ήδη στείλει στους προγραμματιστές μας. Θα εξετάσουμε το ενδεχόμενο να προσθέσουμε τις επιλογές στις μελλοντικές μας εκδόσεις. Ευχαριστώ και πάλι.

Amanda
·
2 χρόνια πριν
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Προβολή πλήρους ανάρτησης