By prakash.mangalwadekar@gmail.com την Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου 2020
Καταχωρήθηκε στο Excel
Απαντήσεις 1
συμπαθεί 0
Προβολές 6.2K
Ψηφοφορίες 0
Χαίρετε Κ.

Επισυνάπτω αρχείο excel για αναφορά.

Στο συνημμένο υπολογιστικό φύλλο έχω εφαρμόσει ένα αναπτυσσόμενο μενού στο κελί B11, H11 an και J11. Με την επιλογή του απαιτούμενου αναπτυσσόμενου μενού από τη διαθέσιμη λίστα, η διαδρομή για "FromPath" και "ToPath" ενημερώνεται στο κελί C3 και C7. Αργότερα έκανα κλικ στο κουμπί "ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΣΕ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ", το οποίο στη συνέχεια εκτελεί τη μακροεντολή για να αντιγράψει τα αρχεία στο SharePoint.

Λειτουργεί έτσι, εάν πρέπει να αντιγράψω αρχεία προμηθευτή "A" στο SharePoint, πρέπει να επιλέξω "A" από το αναπτυσσόμενο όνομα προμηθευτή. Ομοίως για να αντιγράψω αρχεία προμηθευτή "Β" στο SharePoint, πρέπει να επιλέξω ξανά τον προμηθευτή "Β" από το αναπτυσσόμενο μενού (αυτή είναι μια δραστηριότητα μία προς μία)

Τώρα η απαίτηση είναι να αντιγράψετε τυχαία αρχεία προμηθευτή στο SharePoint. με μια κίνηση.

Για παράδειγμα - εάν θέλω να αντιγράψω αρχεία για τον προμηθευτή C, D, E και F από κοινόχρηστο δίσκο στο SharePoint, θα πρέπει να έχω την επιλογή να επιλέξω C, D, E και F και να αντιγράψω μόνο αυτά τα αρχεία σε αυτούς τους αντίστοιχους φακέλους στο SharePoint στο πηγαίνετε ένα, αντί να αντιγράφετε ένα προς ένα.

Το κουμπί ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ χρησιμοποιείται για την ενημέρωση οποιουδήποτε νέου ονόματος προμηθευτή που δημιουργήθηκε στο Κοινό Drive, το ίδιο ενημερώνεται στη στήλη M στο υπολογιστικό φύλλο

Σημείωση : Αντιγράφω μη αυτόματα τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του Outlook (επειδή δεν υπάρχει μοναδικότητα) σε αντίστοιχους φακέλους ονομάτων προμηθευτή στο Κοινόχρηστο δίσκο.
Ο κοινός μου φάκελος είναι - Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας προμηθευτών > A, B, C, D, E......... (δηλ. φάκελοι ονόματος προμηθευτή) > 2018, 2019 και 2020 φάκελοι.

Φέτος τα email θα αντιγραφούν στον φάκελο 2020.
Ευχαριστώ,
Ενώ οι ροές εργασίας SPD δεν έχουν ενέργεια για τη μετακίνηση ενός αρχείου, μπορείτε να το κάνετε έμμεσα χρησιμοποιώντας το REST API από τη ροή εργασίας.
Πριν από μερικά χρόνια, έχω δημιουργήσει μια παρόμοια λύση για έναν πελάτη με αυτόν τον τρόπο.
Το τελικό σημείο που θέλετε να χρησιμοποιήσετε είναι το εξής:
_api/web/folders/GetByUrl('Original Document Location')/Files/getbyurl('Test.pdf')/CopyTo(strNewUrl='/sites/Meetingsite/DocumentNewLocation/Test.pdf',bOverWrite=true)
Το να μπείτε σε ολόκληρο το «call the rest api from a workflow» μπορεί να είναι κάπως αποθαρρυντικό στην αρχή, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο κακό - και μέχρι τώρα υπάρχουν αρκετοί πόροι που μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο για να σας βοηθήσουν.
·
3 χρόνια πριν
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Προβολή πλήρους ανάρτησης