Παρασκευή, 10 2023 Φεβρουάριο
  0 Απαντήσεις
  1.5K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Καλημέρα, οπότε βρεθώ που χρειάζομαι βοήθεια εδώ. Επίσης, είμαι στον Καναδά
Αναζητώ την καλύτερη φόρμουλα για να κάνω μια ποικιλία Λειτουργιών.
Έχω τη θέση συναλλαγματικής ισοτιμίας USD/CAD στο YZ 1 & 2

Λαμβάνω πολλά φύλλα που μοιάζουν με το γραφικό, αντιπροσωπεύουν έναν Αναλυτή, επομένως το "ποσό" των αρχείων/γραμμών θα ποικίλλει, πρέπει να κάνω τα εξής:

Οι επισημασμένες σειρές είναι οι τράπεζες των ΗΠΑ
Οι μη επισημασμένες είναι οι καναδικές τράπεζες.

Χρειάζομαι έναν τύπο που θα λαμβάνει μόνο το "Ποσό" (Q) των κεφαλαίων των ΗΠΑ, θα τα πολλαπλασιάζει με V2 (την τρέχουσα συναλλαγματική ισοτιμία), στη συνέχεια θα τοποθετεί την καναδική μετατροπή στο αντίστοιχο κελί S και θα προσθέτει το σύνολο στο CAD Bal (T) όπως κάνει η στήλη Υπόλοιπο.
Έχω δοκιμάσει =, SUM, IF, κλπ χωρίς τύχη.
Το μόνο συνεπές θα ήταν Είδος Προσπάθησε λοιπόν να το διατυπώσει χρησιμοποιώντας αυτό, καθώς αυτή η στήλη θα έχει πάντα μπροστά της μια Η.Π.Α. για οτιδήποτε χρεώνεται σε Αμερικάνικα Ταμεία. ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.

Η στήλη CAD Equi Column (S) πρέπει να έχει τα κεφάλαια των ΗΠΑ που έχουν μετατραπεί και στη συνέχεια να αθροίζονται στο κάτω μέρος. και το τρέξιμο υπόλοιπο Like R επίσης ανήλθε στο κάτω μέρος

Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο εύρους για το Q, αλλά αυτή η αναφορά μπορεί μερικές φορές να είναι 3 σελίδες, εφόσον έχουμε αρκετούς αναλυτές που εργάζονται σε αρχεία Καναδά και ΗΠΑ.
Προσπαθώντας να λάβετε μια τελική αναφορά που δείχνει τα Καναδικά Αμοιβαία Κεφάλαια που χρεώνονται κάθε μήνα, αντί να χρειάζεται να περάσετε από κάθε αναλυτή για να το κάνετε με μη αυτόματο τρόπο για κάθε Συμφωνία ΗΠΑ.

Εναλλακτικά αν έχετε καλύτερη λύση είμαι όλο αυτιά, αλλά όταν νομίζω ότι το έχω πάρει κάτι χαλάει....
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.