Πέμπτη, 08 2022 Δεκέμβριο
  3 Απαντήσεις
  4.1K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Θέλω να βάλω τύπο στο excel τα οποία τα δεδομένα είναι παρακάτω, βοηθήστε με να ορίσω τύπο .... έχω επισυνάψει επίσης φύλλο excel.
-------------------------------------------------- -------------------------------
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ | RCV. CH. ΟΧΙ | RECV | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ | RCV. CH. ΟΧΙ | RECV |
-------------------------------------------------- -------------------------------
02-Αυγ | 1362 | 717 | 02-Αυγ | 1366 | 612 |
-------------------------------------------------- -------------------------------

Τα δεδομένα μου είναι στη στήλη και θέλω το συνολικό άθροισμα των τιμών "RECV" κατά ημερομηνία...

παρακαλώ να με βοηθήσει
Συνημμένα (1)
πριν 1 χρόνο
·
#3313
-1
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου,

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Δεδομένου ότι τα δεδομένα σας είναι στη στήλη, θα πρέπει να ενσωματώσετε ορισμένους τύπους μαζί:

Στο κελί O4, ο τύπος μπορεί να είναι: =SUM(SUM(FILTER(F4:F6,D4:D6=N4,0)),SUM(FILTER(I4:I6,G4:G6=N4,0)),SUM(FILTER(L4:L6,J4:J6=N4,0)))
Στο κελί O5, ο τύπος μπορεί να είναι: =SUM(SUM(FILTER(F4:F6,D4:D6=N5,0)),SUM(FILTER(I4:I6,G4:G6=N5,0)),SUM(FILTER(L4:L6,J4:J6=N5,0)))
Στο κελί P4, ο τύπος μπορεί να είναι: =TEXTJOIN(",",TRUE,TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(E4:E6,D4:D6=N4,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(H4:H6,G4:G6=N4,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(K4:K6,J4:J6=N4,"")))
Στο κελί P5, ο τύπος μπορεί να είναι: =TEXTJOIN(",",TRUE,TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(E4:E6,D4:D6=N5,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(H4:H6,G4:G6=N5,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(K4:K6,J4:J6=N5,"")))

Δοκιμάστε το.

Amanda
Συνημμένα (1)
HI,
Ευχαριστώ για την απάντησή σας...πραγματικά φοβερή φόρμουλα που χρησιμοποιείτε σε αυτήν...αλλά δεν είναι πολύ πιο χρήσιμο...η ανταπόκριση πίσω από αυτό...εδώ όχι. της στήλης δεν έχει διορθωθεί.. μπορεί να αυξηθεί ανά πάσα στιγμή...και η δευτερεύουσα ανάλυση είναι ότι κανείς δεν χρησιμοποιεί ms office 360 ​​ή αναβαθμισμένη έκδοση...εδώ όλα έχουν μόνο ms office 2013 και σε αυτό το κείμενο ο κοινός τύπος δεν είναι διαθέσιμος .....για αυτό, προτείνετε έναν άλλο τύπο που είναι ικανός για ms 2013...
πριν 1 χρόνο
·
#3316
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου,

Εάν ο αριθμός των στηλών δεν είναι σταθερός, τότε φοβάμαι ότι δεν θα λειτουργήσει με τύπους...

Amanda
  • σελίδα:
  • 1
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.