By sheridan60 την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022
Καταχωρήθηκε στο Excel
Απαντήσεις 2
συμπαθεί 0
Προβολές 4.8K
Ψηφοφορίες 0
Μου ζητήθηκε να τροποποιήσω το υπολογιστικό φύλλο κάποιου άλλου για τη χρήση μας. Σε αυτό το αρχείο, παρακολουθούμε την πρόοδο σε πολλές εργασίες, αλλά οι ίδιες ερωτήσεις γίνονται κάθε εβδομάδα και δεν εξετάζουν ποτέ τις στήλες ενημέρωσης κατάστασης, επειδή θα έπρεπε να κάνουν κύλιση και να κυνηγήσουν. Θα ήθελα να προσθέσω ένα κελί σε κάθε σειρά που έχει πολλές "κατηγορίες" σε αυτό το ένα κελί που είναι στατικές. Κάπως σαν επικεφαλίδες, αλλά στη συνέχεια να έχετε τη δυνατότητα να πληκτρολογήσετε μια γρήγορη απάντηση σε μία γραμμή σε κάθε κατηγορία.

Προσπάθησα να προσθέσω πολλές σειρές και απλώς να συγχωνεύσω τις σειρές σε όλες τις άλλες στήλες ξεχωριστά, έτσι τα άλλα κελιά ήταν το μήκος αυτού του νέου κελιού που είναι στην πραγματικότητα 9 σειρές. Αλλά όταν το έκανα αυτό, τα άλλα κελιά δεν αναδίπλωναν κείμενο έτσι ώστε όλες οι ενημερώσεις να είναι ορατές. Ανέβασα ένα στιγμιότυπο οθόνης με το πώς φαίνεται τώρα. Θα ήθελα να το ολοκληρώσω αυτό χωρίς να απαιτούνται μεμονωμένες σειρές κελιών για κάθε στοιχείο και να κάνω αυτές τις κατηγορίες στατικές με τη δυνατότητα επεξεργασίας μιας απάντησης προς τα δεξιά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Darrell
Όταν έχω μια εισερχόμενη αλληλογραφία στο outlook με συνημμένο αρχείο excel και κάνω προεπισκόπηση του αρχείου excel, τότε μου δείχνει πάντα τις πρώτες γραμμές ( γραμμές έναρξης ) του αρχείου/φύλλου excel. Θέλω όμως να δω τις τελευταίες καταχωρημένες γραμμές στην προεπισκόπηση του outlook χωρίς να ανοίξω το αρχείο excel με ενεργά μεγάλα δεδομένα https://testmyspeed.onl/.
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Γεια σας!
Όπως καταλαβαίνω, θέλετε να εμφανίσετε απαντήσεις που καθορίζονται από τον χρήστη σύμφωνα με την επιλεγμένη κατηγορία.
1. Δημιουργήστε μια αναπτυσσόμενη λίστα κατηγορίας (αν δεν ξέρετε πώς να δημιουργήσετε μια λίστα, αφιερώστε 1 λεπτό σε Τίτλοςαυτό το άρθρο )
2. Στη συνέχεια εφαρμόστε τη συνάρτηση SWITCH στο κελί εξόδου (δείτε το συνημμένο αρχείο excel)
=SWITCH(C3,F8,G8,F9,G9,F10,G10,F11,G11,F12,G12)
Όπου C3= κελί που περιέχει λίστα κατηγοριών
F8,G8,F9,G9,F10,G10,F11,G11,F12,G12 = κελιά που περιέχουν μηνύματα απόκρισης
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Προβολή πλήρους ανάρτησης