By Ο κ.Γ την Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου 2022
Καταχωρήθηκε στο Excel
Απαντήσεις 2
συμπαθεί 0
Προβολές 4.7K
Ψηφοφορίες 0
Απόγευμα:

Έχετε ένα βιβλίο εργασίας του Excel ειδικά κατασκευασμένο (όχι πρότυπο)
έχουν 12 Φύλλα - 1 για κάθε μήνα χωρισμένα σε εβδομάδες Δευτέρας - Παρασκευής
Έχετε ένα κύριο φύλλο που να περιλαμβάνει αριθμούς από κάθε εβδομάδα και να τους τοποθετεί σε ένα κελί στο κύριο φύλλο (Σκεφτείτε το έτος μέχρι σήμερα)
Αυτό λειτουργεί καλά

Προσπαθώ να:
Πάρτε αυτόν τον αριθμό στο κύριο φύλλο που αλλάζει από εβδομάδα σε εβδομάδα
Διαιρέστε αυτόν τον αριθμό με τον αριθμό της εβδομάδας (38, 39,40, XNUMX, κ.λπ.)
και τοποθετήστε αυτόν τον μέσο όρο σε ένα κελί του συγκεκριμένου μήνα για την αντίστοιχη εβδομάδα. (εβδομαδιαίος μέσος όρος)

Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα, αλλά το μόνο που εμφανίζει είναι μια ημερομηνία
Έτσι, χρησιμοποιώντας γενικούς αριθμούς, θα χρησιμοποιήσω τον υπάρχοντα τύπο
Έχω ένα κενό κελί σε κάθε εβδομάδα κάθε φύλλου εργασίας που τοποθετεί τον αριθμό της εβδομάδας, για αυτήν την άσκηση χρησιμοποιώ 3-7 Οκτωβρίου (Δευτ.-Παρ.) Εβδομάδα 41, ο τύπος αυτού του κελιού "Εβδομάδα 41" είναι: =WEEKNUM(B1,2, 1) (Παίρνει ημερομηνία από B3, Δευτέρα και καθορίζει τον αριθμό της εβδομάδας. Τοποθέτησή του στο AXNUMX (μπορεί να είναι οποιοδήποτε κελί)
Υποβάλλω εβδομαδιαίες αναφορές και τώρα θέλω να έχω τον "μέσο όρο"
Πρέπει να πάρω το σύνολο από το κύριο φύλλο ='2022 Master'! B17 (B17 είναι το κελί όπου πηγαίνει ο αριθμός , είναι ένα έτος μέχρι σήμερα που τρέχει συνολικά,
διαιρέστε αυτόν τον αριθμό με τον αριθμό της εβδομάδας από την αντίστοιχη εβδομάδα του Οκτωβρίου και τοποθετήστε τον υπολογισμό στο O19 δίπλα στη συγκεκριμένη εβδομάδα.
Το μόνο που παίρνω είναι ένα ραντεβού, ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει

Για όσους ακολουθούν, η επόμενη εβδομάδα θα είναι 42, επομένως θα πρέπει να πάρει το αυξημένο σύνολο από το κύριο φύλλο, να διαιρέσει με το 42 και να τοποθετήσει
το στο Ο44 και ούτω καθεξής. το κελί αποτελεσμάτων μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε στη σελίδα.

Έχετε καμία ιδέα για το πώς να το κάνετε αυτό χωρίς να επαναδιαμορφώσετε μια ολόκληρη δέσμη κελιών;,
Πώς διαιρείτε 2 κελιά που έχουν τύπους για να προσδιορίσετε ένα σύνολο σε ένα άλλο κελί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γεια σου,

Θα μπορούσατε να επισυνάψετε ένα δείγμα αρχείου; Για να κατανοήσουμε καλύτερα την ερώτησή σας

Amanda
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Έτος έως σήμερα (Master) Total.png
Εβδομαδιαίο φύλλο αρχείου.png
Έτος έως σήμερα (Master) Total.png
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω καλύτερα, έχω συμπεριλάβει 2 γραφικά ώστε να μπορεί να ληφθεί η γενική ουσία, δύσκολο να παρέχω
ένα γραφικό που μου επιτρέπεται...
Εβδομαδιαίο γραφικό:
Τα αρχεία τοποθετούνται κάθε μέρα στην κατάλληλη στήλη (ο αριθμός αρχείων αλλάζει καθημερινά)
Τα αρχεία αθροίζονται κάθε μέρα στη Μπλε γραμμή στο κάτω μέρος και τοποθετούνται στην πράσινη γραμμή
Στο τέλος της εβδομάδας, αθροίζονται όλα τα εβδομαδιαία αρχεία (αριθμός κάτω από το πράσινο στο κάτω μέρος)(52)
Αυτός ο αριθμός (52) μεταφέρεται και προστίθεται στο σύνολο του έτους μέχρι σήμερα στο Φύλλο Έτος μέχρι σήμερα (Κύριο)
(Αυτό είναι δυναμικό και το σύνολο του κύριου φύλλου (B17) αλλάζει κάθε μέρα)

Αυτό που ψάχνω να κάνω είναι να δώσω έναν εβδομαδιαίο μέσο όρο για τη συγκεκριμένη εβδομάδα (38,39,40 κλπ)
και τοποθετήστε το είτε δίπλα στο εβδομαδιαίο σύνολο είτε στο μηνιαίο σύνολο (η τοποθέτηση κελιών δεν έχει σημασία, μπορεί να είναι οποιοδήποτε κελί)
Έτσι, ο τύπος όταν προσπαθείτε να το κάνετε αυτό είναι:

(B17 είναι ο αριθμός κελιού όπου ο αριθμός του έτους μέχρι σήμερα βρίσκεται στο κύριο φύλλο)
όταν επιλέγω ένα κενό κελί στο εβδομαδιαίο φύλλο και χρησιμοποιώ τον τύπο
='2022 Master'!B17/39 θα πρέπει να τοποθετήσει το αποτέλεσμα του αριθμού στο κελί
από την κατανόηση μου, αυτός ο τύπος υποτίθεται ότι παίρνει τον μεγάλο αριθμό στο κύριο φύλλο στο Β17 και τον διαιρεί με τον αριθμό της εβδομάδας (39) για να πάρει έναν μέσο όρο για την εβδομάδα.

Το μόνο που μου δίνει είναι ένα ραντεβού και ούτε καν το σημερινό ραντεβού...

Ο εβδομαδιαίος μέσος όρος πρέπει τώρα να συμπεριληφθεί σε κάθε εβδομάδα, οπότε αν υπάρχει πιο απλός τρόπος για να το κάνετε αυτό, τότε είμαι όλα αυτιά
κάποιος τύπος που θα πάρει τον αριθμό των αρχείων από το έτος έως την ημερομηνία του κύριου φύλλου και θα διαιρέσει με τον αντίστοιχο εβδομαδιαίο αριθμό (38, 39,40 κ.λπ.)
αν πρέπει να το τοποθετήσω σε ένα κελί για κάθε εβδομάδα, τότε εντάξει, αλλά σκέφτηκα ότι υπήρχε καλύτερος τρόπος, επειδή πάντα υπάρχει καλύτερος τρόπος, σωστά;
Προς το παρόν το VB δεν είναι επιλογή, οπότε προς το παρόν είναι χειροκίνητο.... Εβδομαδιαίο φύλλο αρχείου.png
·
πριν 1 χρόνο
·
0 αρέσει
·
0 ψήφοι
·
0 Σχόλια
·
Προβολή πλήρους ανάρτησης