Τετάρτη, 29 2022 Ιούνιο
  13 Απαντήσεις
  5.6K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Χαίρετε Κ.

Προσπαθώ να στείλω ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που βασίζεται σε μια έμμεση αλλαγή της τιμής του κελιού (π.χ. > 7), με το συνημμένο email και τη συγκεκριμένη αναφορά κελιού στα αλλαγμένα κελιά στο σώμα της εξερχόμενης αλληλογραφίας μου. Έχω αλλάξει την έμμεση τιμή κελιού με βάση τα κριτήρια. Ωστόσο, λαμβάνω ένα σφάλμα 424 όταν προσπαθώ να ορίσω μια μεταβλητή για να καλέσω τη διεύθυνση του κελιού στο email μου. Θα μπορούσατε να βοηθήσετε; Νιώθω ότι είμαι κοντά.

Dim xRg ως εύρος
Dim xRgSel ως εύρος
«Ορισμός εύρους και στόχου
Προσωπικό φύλλο εργασίας Sub_change (ByVal Target As Range)
Dim xRgPre As Range
On Error Συνέχιση Επόμενη
Εάν Target.Cells.Count > 1 Στη συνέχεια, πραγματοποιήστε έξοδο από το Sub
Ορισμός xRg = Εύρος ("Q2:Q43")
Ορίστε xRgPre = xRg.Προηγούμενα
Ορισμός xRgSel = Τομή (Στόχος, xRg)
ActiveWorkbook. Αποθήκευση
Αν xRg.Τιμή > 7 Τότε
Καλέστε το Mail_small_Text_Outlook
ElseIf (Not xRgPre Is Nothing) And (Intersect(Target, xRgPre).Address = Target.Adress) Τότε
End If
End If
Sub End
Sub Mail_small_Text_Outlook()
Dim xOutApp ως αντικείμενο
Dim xOutMail ως αντικείμενο
Dim xMailBody ως συμβολοσειρά
Ορισμός xOutApp = CreateObject ("Outlook.Application")
Ορισμός xOutMail = xOutApp.CreateItem(0)
xMailBody = "Γεια σου, κελιά" & xRgSel.Address(False, False) & _
" στο φύλλο εργασίας " & Me.Name & "" είναι 3 ημέρες μετά την πρόσληψη" & vbNewLine & vbNewLine & _
"Παρακαλώ ελέγξτε και απευθυνθείτε στους δυνητικούς πελάτες" & vbNewLine & _
"Ευχαριστώ"
On Error Συνέχιση Επόμενη
Με xOutMail
.Προς = ""
.CC = ""
.BCC = ""
.Subject = "Ημέρες από την πρόσληψη μολύβδου"
.Body = xMailBody
.Attachments.Add (This Workbook.FullName)
.Εμφάνιση ή .Αποστολή
Τέλος με
Στο σφάλμα GoTo 0
Ορισμός xOutMail = Τίποτα
Ρύθμιση xOutApp = Τίποτα
Sub End


Ευχαριστώ!
πριν 1 χρόνο
·
#2838
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου,

Όταν λάβετε ένα σφάλμα 424, κάντε κλικ στην επιλογή εντοπισμού σφαλμάτων και, στη συνέχεια, τραβήξτε ένα στιγμιότυπο οθόνης του προβλήματος που εντοπίστηκε.
debug.png

Τρέξαμε τον κωδικό που παρείχατε, λειτούργησε καλά αφού τον αλλάξαμε τέλος εαν παρακάτω για να έξοδος υπο.
change.jpg

Αλλάξτε τον κωδικό σας ανάλογα και, στη συνέχεια, δοκιμάστε τον για να δείτε αν λειτουργεί όπως θέλετε.

Amanda
Συνημμένα (2)
πριν 1 χρόνο
·
#2843
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Ευχαριστώ, Amanda! Ωστόσο, εξακολουθώ να λαμβάνω το σφάλμα και η προτροπή δεν παρέχει επιλογή "debug". Είμαι αρκετά νέος στο VBA, θα μπορούσε να είναι η εσοχή μου; Βλέποντας ότι λειτουργεί στο τέλος σας. Προσπάθησα να ανεβάσω ένα στιγμιότυπο οθόνης, αλλά δυσκολεύομαι να στείλω το απαντητικό μου μήνυμα (Φόρτωση για μεγάλες χρονικές περιόδους, απλώς ένα headsup).
πριν 1 χρόνο
·
#2844
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Ryan, άλλαξες μόνο τη διαγραφή τέλος εαν προς την έξοδος υπο? (Σημείωσα ότι υπάρχει ένα τυπογραφικό λάθος (eixt) στο στιγμιότυπο οθόνης, συγγνώμη για αυτό.)
Εάν ναι, μπορείτε να επισυνάψετε το αρχείο Excel όπου εφαρμόσατε τον κώδικα;

Amanda
πριν 1 χρόνο
·
#2847
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Ευχαριστώ, Amanda! Ωστόσο, εξακολουθώ να λαμβάνω το σφάλμα και η προτροπή δεν παρέχει επιλογή "debug". Είμαι αρκετά νέος στο VBA, θα μπορούσε να είναι η εσοχή μου; Βλέποντας ότι λειτουργεί στο τέλος σας. Προσπάθησα να ανεβάσω ένα στιγμιότυπο οθόνης, αλλά δυσκολεύομαι να στείλω το απαντητικό μου μήνυμα (Φόρτωση για μεγάλες χρονικές περιόδους, απλώς ένα headsup).


Μπορείτε να δοκιμάσετε να το δημοσιεύσετε με τα συνημμένα τώρα. :)
πριν 1 χρόνο
·
#2858
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Amanda, συγγνώμη για την καθυστέρηση, άλλαξα το End if σε Exit Sub. Αλλά δεν μπορώ να προσθέσω το αρχείο excel ή στιγμιότυπα οθόνης για κάποιο λόγο - δεν μπορώ να απαντήσω με τα συνημμένα. Δεν μπόρεσα να προσθέσω το αρχείο excel ούτως ή άλλως, καθώς είναι αρχείο xlsm και δεν υποστηρίζεται για μεταφόρτωση αρχείων. Μπορούμε να συνομιλήσουμε μέσω email;
πριν 1 χρόνο
·
#2859
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σας Amanda και ExcelFan, συγγνώμη για την καθυστέρηση, άλλαξα το End if σε Exit Sub. Αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να προσθέσω το αρχείο excel ή στιγμιότυπα οθόνης για κάποιο λόγο - δεν μπορώ να απαντήσω με τα συνημμένα. Δεν μπόρεσα να προσθέσω το αρχείο excel ούτως ή άλλως, καθώς είναι αρχείο xlsm και δεν υποστηρίζεται για μεταφόρτωση αρχείων. Τέλος πάντων μπορούμε να συνομιλήσουμε μέσω email; Έτσι μπορώ να περάσω τα αρχεία
πριν 1 χρόνο
·
#2861
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Amanda, συγγνώμη για την καθυστέρηση, άλλαξα το End if σε Exit Sub. Αλλά δεν μπορώ να προσθέσω το αρχείο excel ή στιγμιότυπα οθόνης για κάποιο λόγο - δεν μπορώ να απαντήσω με τα συνημμένα. Δεν μπόρεσα να προσθέσω το αρχείο excel ούτως ή άλλως, καθώς είναι αρχείο xlsm και δεν υποστηρίζεται για μεταφόρτωση αρχείων. Μπορούμε να συνομιλήσουμε μέσω email;


Χαίρετε Κ.

Γιατί να μην το αποθηκεύσετε ως zip ή rar;:)
πριν 1 χρόνο
·
#2864
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Δεν μπορώ να δημοσιεύσω κανένα τύπο αρχείου, δυστυχώς, ούτε συνδέσμους. Απευθύνθηκα για υποστήριξη, αλλά τώρα απαντώ ακόμα. Δεν είμαι σίγουρος για την αιτία, αλλά κατά την αποστολή η σελίδα απλώς φορτώνει και δεν αποστέλλεται. Δοκίμασα πολλά προγράμματα περιήγησης, εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης και πολλές συσκευές :/

Εκτιμώ την προθυμία σας να βοηθήσετε! Δυστυχώς δεν μπορώ να περάσω αρχεία αυτήν τη στιγμή
πριν 1 χρόνο
·
#2867
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Ryan,

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Θα ελέγξουμε εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την επισύναψη του αρχείου. Προς το παρόν, στείλτε το αρχείο σας στο

Amanda
πριν 1 χρόνο
·
#2868
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Amanda!

Αυτό είναι το Ryan4 από ExtendOffice. Σας ευχαριστώ που στείλατε τη διεύθυνση email σας για να βοηθήσετε στην επίλυση του προβλήματός μου, σκοπεύω να γίνω ενεργό μέλος από τότε που ανακάλυψα τη φανταστική κοινότητά σας, επομένως ελπίζω να επιλυθούν τελικά τα προβλήματα μεταφόρτωσης αρχείων!

Προς το παρόν, δείτε το συνημμένο αρχείο εδώ. Ενημέρωσα τον κώδικα για να διαβάσει το "Exit Sub" αντί για το "End if", ωστόσο εξακολουθώ να λαμβάνω ένα σφάλμα χωρίς επιλογή εντοπισμού σφαλμάτων. Μπορείτε να συμβουλεύσετε; Ίσως είναι η δομή ή η εσοχή μου.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας!
Ryan

Γεια σου Ryan,

Λήφθηκε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Επειδή μπορεί να υπάρχουν και άλλοι χρήστες που έχουν το ίδιο πρόβλημα, θα απαντήσω εδώ.

Δοκιμάστε την παρακάτω μέθοδο:
1. ανοιχτό Αναφορά.
vba-reference.png

2. Ελεγχος Βιβλιοθήκη αντικειμένων Microsoft Outlook 16.0. Σημείωση: Αντί για 16.0, μπορεί να έχετε 15.0, 14.0 κ.λπ.
vba-library.png

3. Αντικαταστήστε τον παρακάτω κωδικό
Dim xOutApp As Object
Dim xOutMail As Object

προς την
Dim xOutApp As Outlook.Application
Dim xOutMail As Outlook.MailItem


Δοκιμάστε τα παραπάνω 3 βήματα. Δεδομένου ότι το vba σας λειτουργεί καλά στον υπολογιστή μας, επομένως είναι δύσκολο για εμάς να αναπαράγουμε το πρόβλημα. Ας ελπίσουμε ότι αυτή η μέθοδος θα σας βοηθήσει!

Amanda
πριν 1 χρόνο
·
#2887
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Amanda, έχω Microsoft Outlook 16.0 Object Library, αλλά δυστυχώς ούτε αυτό λειτούργησε - έχω ένα νέο σφάλμα που δείχνει τον κωδικό του προβλήματος. Φαίνεται ότι το Outlook.Application δεν είναι καθορισμένος τύπος - χρειάζεται να δημιουργήσω κάποια πρώιμη δέσμευση για να χαρακτηριστεί το αντικείμενο;

Ευχαριστώ!

(ps και πάλι δεν μπορώ να στείλω στιγμιότυπα οθόνης / συνημμένα - θα σταλούν μέσω email, αλλά μη διστάσετε να δημοσιεύσετε εδώ και για την κοινότητα.)
πριν 1 χρόνο
·
#2895
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια σου Ryan,

Μήνυμα ελήφθη. Αλλά λυπούμαστε που επειδή ο κώδικας λειτουργεί στους υπολογιστές μας, δεν μπορούσαμε να σκεφτούμε άλλες λύσεις για εσάς τώρα. :(

Σχετικά με τα στιγμιότυπα οθόνης, κάνατε κλικ Μεταφόρτωση αρχείων σύμφωνα με το Συνημμένα και μετά επιλέξτε τα αρχεία που υποστηρίζονται από το φόρουμ;

Amanda
πριν 1 χρόνο
·
#2902
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Bummer :/ Αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να είναι - θα προσπαθήσω να το παίξω λίγο περισσότερο.

Σχετικά με τα αρχεία, το δοκίμασα. Ανεβάζω μια χαρά, αλλά αφού τσεκάρω ότι δεν είμαι ρομπότ και πατάω απάντηση. Η σελίδα απλώς φορτώνει και φορτώνει, αλλά δεν στέλνει ποτέ. Μπορώ να απαντήσω μια χαρά χωρίς συνημμένα. Amanda, σου έστειλα email τα συνημμένα και το βιβλίο.

Θα σας ενημερώσω αν το λύσω!
Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια πάντως :)

Ryan
  • σελίδα:
  • 1
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.