Τετάρτη, 17 2021 Νοέμβριο
  5 Απαντήσεις
  5.5K Επισκέψεις
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Χαιρετισμούς,

Δημιουργώ ένα αρχείο καταγραφής εργασιών για την εργασία μου και έχω το Sheet1 που λειτουργεί ως ένδειξη του ποιος έχει τι εξοπλισμό του έχει εκχωρηθεί. Αυτές οι πληροφορίες ενημερώνονται από άλλα φύλλα. Σε αυτά τα άλλα φύλλα, έχω μια αναπτυσσόμενη λίστα μορφοποίησης υπό όρους με 5 χρώματα κυρίως Λευκό, Κόκκινο, Κίτρινο, Πράσινο και Κυανό για Μη Εκδοθέν, Λείπει, Εκτός Υπηρεσίας, Εκδόθηκε και Επιστράφηκε αντίστοιχα.

Έχω το είδος που εκδίδεται με αριθμό ταυτότητας όπως FL-01 για να υποδείξω ποιο είδος εκδόθηκαν. Θα ήθελα να διατηρήσω αυτές τις πληροφορίες στο κελί του, αλλά να ενημερώνομαι με το αντίστοιχο χρώμα όταν το επιλέγω από την αναπτυσσόμενη λίστα.

Για λόγους εμπιστευτικότητας, δεν μπορώ να ανεβάσω το αρχείο, αλλά μπορώ να πω ότι έχω 9 στήλες από C έως L και 29 σειρές. Κάθε στήλη Γ έως Λ έχει το δικό της φύλλο που της αντιστοιχεί.

Άλλο παράδειγμα: Θέλω στη στήλη D με FL-01 στο κελί D8 να εμφανίζεται Πράσινο από το αναπτυσσόμενο κελί στο C-8 στο Φύλλο2 και να αλλάζει όταν αλλάζω την επιλογή Αναπτυσσόμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Viepyr
2 χρόνια πριν
·
#2350
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Υποθέτω ότι αυτό που θα ήθελα να κάνω δεν είναι δυνατό στο Excel ή δεν το έχω εξηγήσει αρκετά καλά.

Ευχαριστώ,

Viepyr
2 χρόνια πριν
·
#2351
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια Viepyr,

Μπορείτε να μας στείλετε το αρχείο (διαγράψτε τα προσωπικά σας στοιχεία και αντικαταστήστε τα με aa, bb, ...); Δεν καταλαβαίνω πραγματικά την ερώτησή σου.

Amanda
2 χρόνια πριν
·
#2352
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, ας πάει.

Στο αρχείο, έχω το Sheet_1 που είναι προστατευμένο και μη επεξεργάσιμο και το Sheet_2 που δεν είναι προστατευμένο. Στο Φύλλο_2 έχω τη στήλη Ε με το όνομα Κατάσταση με μια αναπτυσσόμενη λίστα που περιέχει 5 στοιχεία. 4 από αυτά είναι χρωματικά κωδικοποιημένα.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι όταν επιλέγω Issued, το κελί γίνεται πράσινο. Θα ήθελα αυτό το χρώμα να σκιάζει το αντίστοιχο κελί στο Φύλλο_1 χωρίς να αλλάξει το περιεχόμενο αυτού του κελιού.

Έχω ρυθμίσει τα φύλλα στο σημείο που εισάγω δεδομένα στο C8 συμπληρώνει το αντίστοιχο κελί στο Φύλλο_1

Ελπίζω να είναι λίγο πιο ξεκάθαρο.

Viepyr

  Test File.zip
Συνημμένα (1)
2 χρόνια πριν
·
#2353
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Γεια Viepyr,

Μπορείτε να καταργήσετε την προστασία του Φύλλου 1; Εάν μπορείτε, κάντε τα εξής:

1. Κάντε κλικ στο κελί H2 από το Φύλλο 1 και μετά στο Αρχική στην καρτέλα Στυλ ομάδα, πατήστε Μορφοποίηση υπό όρους > Νέος κανόνας. Στο αναδυόμενο παράθυρο, κάντε κλικ στην τελευταία επιλογή - Χρησιμοποιήστε έναν τύπο για να προσδιορίσετε ποια κελιά θα μορφοποιήσετε.
  color fill.png

2. Στη συνέχεια, κάντε κλικ στο επάνω βέλος για να επιλέξετε το κελί C2 στο φύλλο Flashlisht_Holster. Θυμηθείτε να διαγράψετε το $ αφού επιλέξετε να κάνετε δυναμική την αναφορά κελιού. Στη συνέχεια προσθέστε "Λείπει"Ή μπορείτε απλώς να αντιγράψετε =Flashlight_Holster!C2="Λείπει" στο κουτί.
έγχρωμο γέμισμα 2.png

3. Τώρα κάντε κλικ Μορφή για να επιλέξετε το χρώμα του φόντου. Στη συνέχεια κάντε κλικ OK.

Επαναλάβετε τα παραπάνω 3 βήματα για να δημιουργήσετε κανόνες για τις υπόλοιπες τέσσερις Κατάσταση.
=Flashlight_Holster!C2="Εκδόθηκε" > πράσινο
......


Αφού ολοκληρώσετε τους κανόνες, μπορείτε απλώς να σύρετε τη λαβή πλήρωσης προς τα κάτω για να εφαρμόσετε τους κανόνες στα κελιά κάτω από το H2.

Πες μου αν δουλεύει :)

Amanda
2 χρόνια πριν
·
#2354
0
Ψηφοφορίες
Αναίρεση
Όμορφος!

Ευχαριστώ πολύ! Δεν ήμουν 100 τοις εκατό σίγουρος ότι θα γινόταν Μορφοποίηση υπό όρους ή ότι θα έπρεπε να ασχοληθώ με την κωδικοποίηση VBA.

Έχω ένα άλλο ζήτημα για το οποίο θα δημιουργούσα μια ανάρτηση όταν έχω χρόνο, αλλά προς το παρόν αυτό λύνει το πρόβλημά μου.

Και πάλι, ευχαριστώ πολύ.

Viepyr
  • σελίδα:
  • 1
Δεν υπάρχουν ακόμη απαντήσεις για αυτήν την ανάρτηση.